تسریع پلاسما درمانی در بیماران شدید کرونا نتایج بهتری دارد

به گزارش 10 از 10، سرپرست پروژه پلاسما درمانی کرونا در ایران، گفت: پلاسما درمانی در بیماران شدید کرونا هر چه زودتر شروع گردد، نتایج بهتری به همراه دارد.

تسریع پلاسما درمانی در بیماران شدید کرونا نتایج بهتری دارد

به گزارش 10 از 10 به نقل از مهر، حسن ابوالقاسمی، گفت: توصیه ما بر این است که پلاسما درمانی در پروتکل درمانی کووید 19 اضافه گردد و بیماران در اولین فرصت حتی در اورژانس بتوانند از پلاسما استفاده نمایند. دو مطالعه با حجم نمونه 50 مورد روی بیماران بدحال و 117 مورد بر روی بیماران شدید انجام و با 74 مورد از گروه کنترل، مقایسه شد.

عضو شورای عالی سازمان انتقال خون، اضافه کرد: پلاسما درمانی طول دوران بستری بیماران بدحال و شدید را کاهش داد و میزان مرگ و میر در آنها را کمتر نموده است اما هنوز این مطالعات باید ادامه پیدا کند و در بیماران متوسط که بدحال نیستند نیز انتظار داریم که با مصرف پلاسمای بیماران بهبود یافته، شرایط آنها کمتر به سمت شدید شدن، برود.

جدیدترین خبرها از درمان پلاسمایی کرونا | نتایج امیدبخش است

عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله گفت: ویژگی پلاسمای کووید 19 این است که دارای آنتی بادی یا پادتن است و پادتن بیماران بهبود یافته می تواند برای ویروسی که وارد بدن بیماران جدید شده، خاصیت کشندگی داشته باشد و پلاسمای کووید 19 زمانی که ویروس در بدن فعال شده و هنوز واکنش های التهابی در بدن بیماران فعال نشده، بیشترین تأثیر را دارد.

ابوالقاسمی اظهار داشت: بیماران بهبود یافته باید دو هفته پس از بهبود کامل علائم بالینی اقدام به اهدای پلاسمای خون خود نمایند. در ایران در دو مطالعه ای که بر روی پلاسما درمانی اجرا شده، حدود 500 بیمار بهبود یافته، پلاسمای خون خود را اهدا نموده اند و سازمان انتقال خون نیز در این زمینه پلاسمای اهدا شده بیش از یک هزار نفر را دریافت نموده اما فرایند اهدای پلاسما باید در کشور تقویت گردد تا بیماران بیشتری بهبود پیدا نمایند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 31 مرداد 1399 بروزرسانی: 31 مرداد 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1192

به "تسریع پلاسما درمانی در بیماران شدید کرونا نتایج بهتری دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تسریع پلاسما درمانی در بیماران شدید کرونا نتایج بهتری دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید