ترس؛ ویروسی خطرناک تر از کرونا

به گزارش 10 از 10، ویروس کرونا امروزه مهمان ناخوانده کشورمان شده که با رعایت نکات بهداشتی و هوشیاری می توان از شیوع آن جلوگیری کرد.

ترس؛ ویروسی خطرناک تر از کرونا

به گزارش 10 از 10 ، این روزها کمتر محفلی را پیدا می کنید که به بحث و گفتگو درباره مهمان ناخوانده یعنی ویروس کرونا نپردازند. ویروس کرونا در حالی توجه مردم سراسر کشور را به خود جلب نموده که خطر این بیماری به مراتب کمتر از آنفلوآنزا و حتی سرماخوردگی بیان شده است.

کرونا بیماری ویروسی است که باعث عفونت بافت های نرم و مجاری تنفسی در اعماق ریه ها شده و از علائم رایج این بیماری می توان به تب، خستگی و مسائل تنفسی (سرفه خشک) اشاره نمود.

از آنجایی که کرونا پنومونی (pneumonia)، یعنی عفونت ریوی ناشی از ویروس است، مصرف آنتی بیوتیک ها در از بین بردنش بی فایده بوده و از سوی دیگر داروهای ضدویروسی که در برابر آنفلونزاها وجود دارد برای مهار این بیماری نیز موثر نیست. در حقیقت بهبودی در این بیماری کاملا بستگی به سیستم ایمنی بدن دارد و بسیاری از کسانی که جان خود را از دست داده اند در شرایط سلامت کامل قرار نداشتند.

کرونا در بسیاری از موارد کشنده نیست و می تواند مانند یک آنفلونزا با طی کردن زمان تعیینی بگذرد، اما این مسئله برای گروه های حساس به این سادگی نیست. الگویی که در آمار مرگ و میر ناشی از کرونا مشاهده می گردد این است که این بیماری برای افراد مسن، کسانی که دارای فشار خون بالا هستند، یا از بیماری مزمن ریوی رنج می برند (مانند کسانی که سال ها سیگار می کشند)، مبتلایان به دیابت و بیماران قلبی و عروقی خطرناک تر است.

کرونا علایمی مشابه سرماخوردگی دارد و بدون انجام آزمایش تشخیص آن مشکل است. اگر دچار سرفه، تب و یا تنگی نفس هستید باید به پزشک مراجعه کنید و کسانی که مشکوک به این بیماری هستند باید ترجیحا به مدت 2 هفته از حضور در اماکن عمومی خودداری نمایند.

در حال حاضر واکسنی برای ویروس کرونای جدید وجود ندارد، در نتیجه افراد آسیب پذیر باید بیش از سایرین موارد بهداشتی مانند شستن دست و اجتناب از حضور در اماکن عمومی را رعایت نمایند.

دکتر صدیق جدیدالاسلام رئیس بیمارستان توحید سنندج ،گفت: تنها فرقی که کرونا با آنفلوآنزا دارد میزان سرایت و همه گیربودن آن است.

او با یادآوری اینکه 80 درصد علایم بیماری کرونا در بیشتر مواقع شبیه سرماخوردگی ساده بوده و حتی شاید خود فرد هم متوجه ابتلایش به این ویروس نگردد افزود: از 20 درصد باقی مانده تنها چند درصد از بیماران کارشان به بستری و بیمارستان می کشد و از همین میزان هم تنها چند درصد اندک به علت بیماری زمینه ای فوت می نمایند.

رئیس بیمارستان توحید سنندج افزود:در شرایط شیوع کرونا و اخبار ضد و نقیض، آرامش روانی افراد بسیار اهمیت دارد و نبایدبا دامن زدن به شایعات شرایط را سخت تر کنیم چراکه همیشه آرامش روانی یکی از ارکانی است که می تواند در بحران ها راهگشا باشد.

دکتر جدیدالاسلام خاطرنشان کرد: آنچه به وسیله تحقیقات پزشکی تا به امروز در مورد شناسایی و راه های انتقال ویروس کرونا به افراد تعیین شده این است که این ویروس رفتاری مشابه بیماری آنفلوانزا دارد و خطر مرگ و میر آن نیز بسیار پایین تر از آنفلوانزا است.

او گفت: محققان اعتقاد دارند که شستن مداوم دست ها بخصوص زمانی که با دهان در تماس قرار می گیرند اثر بیشتری دارد وتنها در صورتی که مبتلا به کرونا هستید، علایم تنفسی (سرفه یا عطسه) دارید و یا از فرد مبتلا به این بیماری مراقبت می کنید استفاده از ماسک برای شما توصیه می گردد.

دکتر ابراهیم قادری معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان نیز از شهروندان خواست در استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نکات بهداشتی را به منظور حفظ سلامت خود و سایر شهروندان رعایت نمایند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان افزود: هنگام استفاده از تاکسی و اتوبوس، ما اغلب از پول نقد استفاده می کنیم. این ویروس به وسیله تماس با پول هایی که توسط سرنشین های آلوده جابه جا شده اند، منتقل می گردد و در این مورد برای حفظ سلامت سرنشینان و رانندگان، توصیه به شستن مداوم دست های رانندگان می نمایند.

دکتر قادری خاطرنشان کرد: باشیوع ویروس کرونا رعایت کردن اصول بهداشتی می تواند یاری چشمگیری در عدم انتقال آن داشته باشد و مکان های پرتردد همچون صندلی های سوخت گیری و تاکسی ها ازجمله مکان های پر رفت و آمد به شمار می آید که رعایت اصول بهداشتی درآن از الزام بیشتری برخوردار است.

او گفت: دست دادن، روبوسی، در آغوش دریافت و کارهایی از این دست نباید انجام گردد در فضای تاکسی که فاصله افراد از یکدیگر کم تر یا حدود دو متر است، این مراعات ها بسیار حیاتی است چراکه این ویروس از راه تنفس نیز انتقال پیدا می نماید و می تواند تا دو هفته پنهان بماند.

رکن اصلی پیشگیری از کرونا رعایت بهداشت است

رعایت کنیم شکستش می دهیم این شعاری است که امروزه در جامعه زیاد شنیده می گردد و برای مشاهده کیفیت رعایت بهداشت تصمیم گرفتم سری به چند مکان عمومی بزنم.

در پی ضرورت انجام اقدامات پیشگیرانه در مورد جلوگیری از شیوع ویروس کرونا، شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با صدور اطلاعیه ای در روزهای اخیر خاطرنشان کرد سوخت گیری توسط کارکنان صندلی های سوخت در کل کشور الزامی شد .

این اطلاعیه، صندلی داران را مکلف نموده است باید تمامی نازل ها، صفحه کلید دیسپنسرها، سرویس بهداشتی و ... به طور مستمر با مواد ضدعفونی نماینده مناسب نظافت گردد. این اطلاعیه تا اطلاع ثانوی در تمامی صندلی های کشور لازم الاجراست.

یکی از نیروهای صندلی سوخت گیری در سنندج گفت: تهیه مواد ضدعفونی نماینده و ماسک حتی از داروخانه ها هم راحت نیست و ارائه امکانات به صندلی های سوخت برای مقابله با ویروس کرونا نیز به طبع آن اندک است.

او افزود: ما با تمام وجود در حال خدمت رسانی به شهروندان هستیم، اما ممکن است نتوانیم به دلیل شلوغی و مراجعه بالا سوختگیری را برای تمام 10 از 10ان انجام دهیم، لذا ضروریست شهروندان خود نکات بهداشتی را رعایت نمایند.

یکی از شهروندان که با رعایت نکات بهداشتی در حال سوختگیری بود ،گفت: در سطح اغلب صندلی های سوخت شهر، نه تنها دستکش یکبار مصرف برای متقاضیان تعبیه نشده، حتی دستکش در دستان اپراتورهای سوخت گیری نیز دیده نمی گردد.

او خاطرنشان کرد: هرکسی به سهم خود باید نکات بهداشتی را رعایت کند تا هم به سلامت خود و هم به سلامت جامعه یاری کند به همین دلیل بنده ژل، اسپری مواد ضدعفونی نماینده، ماسک و دستمال را به همراه خود آورده ام تا در صورت احتیاج از آن ها استفاده کنم و دیگر احتیاجی به انجام سوختگیری توسط کارکنان صندلی نباشد.

این شهروند با ابراز گله مندی خاطرنشان کرد: در حالی که چند روز پیش مصوبه ای درباره جلوگیری از شیوع کرونا در صندلی های سوخت ابلاغ شد، اما شاهد هستیم که بسیاری از صندلی های سوخت مجهز به مواد ضدعفونی و دستکش های یکبار مصرف نیستند.

با وجود توصیه های اکید و شبانه روز متخصصان عفونی و کارشناسنان بهداشتی مبنی بر رعایت اصول بهداشتی بعضی همچنان موضوع را جدی نگرفته اند.

بسیاری از مردم در پاسخ به علت رعایت نکردن نکات بهداشتی با لحن خنده دار می گویند: هر چه از طرف خدا آید خوش آید و همچنان این موضوع را به تمسخر میگیرند.

یکی دیگر از شهروندان که راننده تاکسی بود در این زمینه گفت: شهرداری روزانه تمام قسمت های بیرونی و داخل تاکسی های سطح استان را ضدعفونی میکند، اما به دلیل رفت و آمد زیاد مردم ما نباید از ماسک زدن و راعیت نکات بهداشتی غافل شویم.

او در ادامه از شهروندان خواست که هنگام سوار شدن به تاکسی حتما ماسک بزنند چراکه به دلیل کوچک بودن و بسته بودن فضا داخل ماشین تهویه به خوبی شکل نمیگیرد و ضروریست بهداشت را رعایت نمایند تا ما هم با فراغ بال به مردم خدمت رسانی نمایند.

با توجه به شیوع کرونا در کشور، آگاهی افراد در زمینه این ویروس اهمیت بسزایی در کنترل آن دارد. اگر هر یک از افراد توصیه های ایمنی را جدی بگیرند، بدون شک این بیماری تحت کنترل بیشتری خواهد بود.بنابراین با دانش و آگاهی بالاتر، مسائل را تا حد ممکن برای خود کاهش دهید. در این زمینه اگر هر یک از رانندگان علائم مربوط به ویروس کرونا را احساس کردند، بدون درنگ برای آزمایش تشخیصی اقدام نمایند.

درچنین شرایطی که ویروس کرونا از راه تماس دست با سطوح آلوده منتقل می گردد مردم و مسئولان همه با هم دست دردست یکدیگر کوشش نمایند تا نابودی کامل این بیماری را رقم بزنند.

شیدا علیمرادی - 10 از 10 از سنندج

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 6 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 اردیبهشت 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 946

به "ترس؛ ویروسی خطرناک تر از کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس؛ ویروسی خطرناک تر از کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید