تداوم درد در محل تزریق واکسن کرونا مستلزم درمان است

به گزارش 10 از 10، متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری گفت: تداوم سوزش و درد در محل تزریق واکسن کرونا پس از 24 ساعت که با لمس کردن تشدید شده و همچنین قرمزی پوست که به تدریج با گذشت زمان توسعه یابد، می تواند ناشی از عفونت پوستی و مستلزم معالجه و درمان باشد.

تداوم درد در محل تزریق واکسن کرونا مستلزم درمان است

به گزارش خبرنگاران، عاصفه عباس زاده روز پنجشنبه در مصاحبه با ایرنا اضافه کرد: به منظور کاهش و رفع عوارض شایع واکسن کرونا همچون درد، تورم، قرمزی در محل تزریق، خستگی، سردرد، تب و لرز، تهوع و درد عضلانی می توان از استامینوفن، آنتی هیستامین و ایبوبروفن استفاده کرد، اما این داروها قبل از تزریق واکسن برای پیشگیری از عوارض نباید مورد استفاده قرار بگیرد.

وی اضافه کرد: قرار دادن پارچه خیس، تمیز و خنک در محل تزریق هم می تواند سوزش، گرمی و قرمزی پس از تزریق واکسن را کاهش دهد، اما نباید طولانی مدت نگه داشته شود.

عباس زاده ادامه داد: دست واکسن زده هم بی حرکت نگه داشته نشود، مصرف مایعات و استفاده از لباس های خنک به ویژه در فصل تابستان و کاهش دمای بدن پس از تزریق واکسن هم به منظور پیشگیری از تب های طولانی مدت ضروری است.

این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری یادآور شد: تداوم سوزش و قرمزی در محل تزریق واکسن کرونا پس از 24 ساعت که با گذشت زمان تشدید شود، می تواند ناشی از عفونت پوستی باشد.

وی اضافه کرد: تب و بی حالی پایدار پس از تزریق واکسن کرونا هم می تواند علائم ابتلا به یک عفونت تازه بوده و نیازمند مراجعه به پزشک است.

ایمنی در مقابل کرونا 2 تا 4 هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن ایجاد می شود

عباس زاده گفت: ایمنی در مواجهه با ویروس کرونا 2 تا 4 هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن اتفاق می افتد، بنابراین از ترس عوارض واکسن کرونا (پس از تزریق دوز اول) نباید دوز دوم را حذف کرد.

ضرورت سنجش اندازه آنتی بادی در مبتلایان به نقص ایمنی پس از تزریق واکسن

وی توضیح داد: سیستم ایمنی بدن همه واکنش یکسانی در برابر واکسن کرونا نداشته و به یک اندازه هم ایمن نخواهد شد؛ هر شخص باتوجه به زمینه ژنیتیکی، بیماری زمینه ای و... پاسخ دهی و عوارض متفاوتی را به اندازه متعددی تجربه می کند.

این پزشک اضافه کرد: اما نقص ایمنی ریسک بالاتری را برای ابتلا به کرونا در پی داشته و طبیعتا عوارض بیماری هم در این گروه جمعیتی بیش از دیگران خواهد بود. همچنین در خصوص تاثیر (پاسخ دهی) واکسن کرونا و عوارض آن در افراد با نقص ایمنی اطلاعات جامعی در دسترس نیست.

عباس زاده تاکید کرد: بنابراین این گروه از جمعیت باید 4 هفته پس از تزریق دوز دوم واکسن کرونا اندازه آنتی بادی بدن را چک کرده و مراقب باشند، دچار عوارض قابل پیشگیری واکسن نشوند. برخی از عوارض این واکسن قابل پیشگیری بوده و باید احتیاط های لازم در این خصوص انجام شود.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 8 مرداد 1400 بروزرسانی: 8 مرداد 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1847

به "تداوم درد در محل تزریق واکسن کرونا مستلزم درمان است" امتیاز دهید

1 کاربر به "تداوم درد در محل تزریق واکسن کرونا مستلزم درمان است" امتیاز داده است | 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم درد در محل تزریق واکسن کرونا مستلزم درمان است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید