بهره مندی 63 درصدی عشایر خوزستان از آب شرب سالم

به گزارش 10 از 10، مدیرکل امور عشایر خوزستان با بیان این که در حال حاضر حدود 10 هزار و 616 خانوار عشایری در کانون های اسکان در سطح استان مستقر گردیده اند، گفت: تا انتها سال 91، فقط 43 درصد از عشایر از آب شرب سالم در استان بهره مند بودند که این عدد تا انتها سال 96 به حدود 63 درصد رسیده است.

بهره مندی 63 درصدی عشایر خوزستان از آب شرب سالم

به گزارش خبرنگاران، علی رحم کریمی در نشست خبری که شامگاه 5شهریورماه در حاشیه نمایشگاه هفته دولت در اهواز برگزار گردید، با اشاره به آخرین سرشماری انجام گرفته از عشایر کوچنده استان خوزستان، اظهار کرد: در آخرین سرشماری رسمی عشایر کوچنده استان که توسط مرکز آمار انجام گرفته است، بیش از 23 هزار خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر 140 هزار نفر در استان خوزستان زندگی می نمایند.

وی با بیان این که 12 درصد از جمعیت عشایری کشور در استان خوزستان هستند، اضافه کرد: حدود 46 هزار هکتار از اراضی دیم و آبی استان در اختیار عشایر است و عشایر در این اراضی نسبت به زراعت و باغبانی اقدام می نمایند.

مدیرکل امور عشایر خوزستان با اشاره به بحث اسکان و ساماندهی عشایر خوزستان، توضیح داد: موضوع اسکان عشایر یک بحث داوطلبانه است و برای عشایری که تمایل به اسکان دارند و به دنبال آن هستند تا یکجا نشین شوند، دولت برنامه هایی را در دستور کار دارد.

کریمی با بیان این که در حال حاضر حدود 10 هزار و 616 خانوار عشایری در کانون های اسکان در سطح استان مستقر گردیده اند، ادامه داد: تا انتها سال 91 حدود 8 هزار و 600 خانوار را در کانون های اسکان در سطح استان ساماندهی کردیم و این آمار در انتها سال 96 حدود 2 هزار و 16 خانوار افزایش پیدا کرد.

وی عنوان نمود: مهمترین موضوعی که پس از اسکان برای عشایر دارای اولویت است، بحث اشتغال عشایر است. در این زمینه بحث اشتغال عشایر در کانون های اسکان در دستور کار ما واقع شده است. برای مثال در شهرستان بهبهان در یک عرصه 385 هکتاری، زمین برای کشاورزی در اختیار این خانوارها قرار داده گردیده است تا بتوانند در آن زمین مشغول به کار شوند.

مدیرکل امور عشایر خوزستان با اشاره به بحث راه های عشایری در استان اظهار کرد: حدود 2 هزار و 300 کیلومتر راه عشایری تحت پوشش اداره کل امور عشایر استان است. در این زمینه از نظر برخورداری از راه مناسب در استان تا انتها سال 91، حدود 76 درصد از مناطق عشایری از راه عشایری مناسب برخوردار بودند که این عدد در انتها سال 96 به حدود 91 درصد رسیده و وضعیت بسیار بهبود پیدا نموده است.

کریمی اعلام کرد: تاکنون از 2 هزار و 300 کیلومتر راه عشایری در استان، حدود 460 کیلومتر از آن آسفالت گردیده است و حدود 150 کیلومتر نیز از طریق اعتبارات ارزش اضافه نموده در دست کار هستند و در آینده نزدیک آسفالت خواهند شد.

وی با اشاره به بحث تامین آب شرب سالم مورد احتیاج عشایر عنوان نمود: تا انتها سال 91، فقط 43 درصد از عشایر از آب شرب سالم در استان بهره مند بودند که این عدد تا انتها سال 96 به حدود 63 درصد رسیده است. حدود 15 درصد از جامعه عشایر استان از چشمه های موجود در محل استفاده می نمایند و باقی مانده عشایر نیز از طریق آبرسانی سیار تامین آب می شوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 5 آبان 1397 بروزرسانی: 26 آبان 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 82

به "بهره مندی 63 درصدی عشایر خوزستان از آب شرب سالم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره مندی 63 درصدی عشایر خوزستان از آب شرب سالم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید