برنامه و بودجه، مهندس امینی: استقرار زیرساخت ملی داده های مکانی منوط به همکاری و مشارکت تمامی دستگاه های فراوری داده است

به گزارش 10 از 10، خبرنگاران - در جریان آنالیز تجارب و وضع موجود دستگاه های اجرایی اصلی متولی فراوری و استفاده از داده های مکانی؛ این بار اعضای شورای راهبری ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه؛ با وزارت نیرو نشست مشترکی داشتند و با سه سامانه مستقر در این وزارتخانه شامل سامانه اطلاعات مکانی یکپارچه رودخانه ها (سامیر)، سامانه تملک اراضی وزارت نیرو (سامان) و سامانه مرکز تبادل اطلاعات مکانی (متا) آشنا شدند.

برنامه و بودجه، مهندس امینی: استقرار زیرساخت ملی داده های مکانی منوط به همکاری و مشارکت تمامی دستگاه های فراوری داده است

به گزارش مرکز اطلاع رسانی، روابط عمومی و امور بین الملل سازمان برنامه و بودجه کشور، پیرو تفاهمنامه نحوه اجرای ماده 11 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه که به امضای رئیس سازمان برنامه و بودجه کشور رسیده است یکی از مهمترین وظایف و محورهای مد نظر و اولویت های محوله به شورای راهبری این تفاهم نامه از طرف دکتر نوبخت استقرار زیرساخت ملی داده های مکانی (NSDI) است.

به همین دلیل امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین سازمان برنامه و بودجه به عنوان دبیر شورای راهبری ماده 11 اقدام به آنالیز تجارب و وضع موجود دستگاه های اجرایی اصلی متولی فراوری و استفاده از داده های مکانی نموده است. پس از دومین جلسه شورای راهبری ماده 11 که در روز شنبه 99/11/24 در سازمان نقشه برداری کشور با موضوع آنالیز تجربیات وزارت راه و شهرسازی برگزار گردید، جلسه ارائه سامانه های اطلاعات مکانی و SDI وزارت نیرو در روز سه شنبه 99/08/27 با حضور نمایندگان این وزارتخانه و امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین در سازمان برنامه و بودجه کشور برگزار گردید.

در این جلسه نمایندگان وزارت نیرو ضمن گزارش وضع موجود داده های مکانی و مسائل مرتبط، به ارائه سه سامانه مستقر در این وزارتخانه شامل سامانه اطلاعات مکانی یکپارچه رودخانه ها (سامیر)، سامانه تملک اراضی وزارت نیرو (سامان) و سامانه مرکز تبادل اطلاعات مکانی (متا) پرداختند و در مورد فرآیندهای سازمانی مرتبط با فراوری، نگهداری، به روزرسانی و به اشتراک گذاری اطلاعات مکانی وزارت نیرو توضیحاتی را ارائه نمودند. در ادامه نیز اعضای حاضر به بیان دیدگاه ها و نظرات در مورد طراحی و پیاده سازی SDI در سطح سازمانی و در سطح ملی (NSDI) پرداختند.

در خاتمه مهندس امیر امینی رئیس امور برنامه ریزی، نظارت و آمایش سرزمین و دبیر شورای راهبری ماده 11 ضمن قدردانی از کارهای انجام شده در وزارت نیرو در زمینه SDI و سامانه ها و سرویس های مبتنی بر اطلاعات مکانی، موفقیت NSDI را منوط به همکاری و مشارکت تمامی دستگاه های اجرایی به¬ویژه دستگاه های اصلی فراوری کننده داده باحدود 80 درصد پوشش اطلاعات مکانی کل کشور دانست.

وی با بیان اینکه شورای راهبری ماده 11 و سازمان برنامه و بودجه در نظر دارد نقشه راه استقرار NSDI را تهیه و بر اساس آن یک نظام یکپارچه از زیرساخت اطلاعات مکانی را در کشور پیاده سازی کند، یکی از مهمترین اصول طرح جامع زیرساخت ملی داده های مکانی را توجه به نیازها و منافع تمامی دستگاه های اجرایی ذی مدخل در این برنامه ملی دانست.

شایان ذکر است که تمامی تصمیمات و برنامه های مرتبط با NSDI پس از آنالیز و تایید شورای راهبری ماده 11 قانون احکام دائمی، طبق همین ماده قانونی توسط سازمان برنامه و بودجه کشور به تمامی دستگاه های اجرایی ابلاغ خواهد شد. این سازمان در این راستا ضمن استفاده حداکثری از داشته های موجود و سوابق NSDI از تمامی ظرفیت ها و دانش فنی موجود در دستگاه های اجرایی و جامعه دانشگاهی کشور بهره خواهد برد و آمادگی دریافت نقطه نظرات صاحبنظران در این حوزه را دارد.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 2 دی 1399 بروزرسانی: 2 دی 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1446

به "برنامه و بودجه، مهندس امینی: استقرار زیرساخت ملی داده های مکانی منوط به همکاری و مشارکت تمامی دستگاه های فراوری داده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "برنامه و بودجه، مهندس امینی: استقرار زیرساخت ملی داده های مکانی منوط به همکاری و مشارکت تمامی دستگاه های فراوری داده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید