بانک مرکزی، گزارش عملیات بازار در آبان ماه 1399، نرخ سود بازار بین بانکی در راستا کاهش قرار گرفت

به گزارش 10 از 10، در آبان ماه سال جاری چهار مرتبه عملیات بازار باز و با هدف تزریق نقدینگی به بازار بین بانکی و هدایت نرخ سود به سمت نرخ سود هدف انجام شد که به دنبال آن نرخ سود در بازار بین بانکی از 8 تا 29 آبان ماه در مسیری نزولی از 23.2 به 21.6 و در ششم آذرماه به 20.7 درصد رسیده است.

بانک مرکزی، گزارش عملیات بازار در آبان ماه 1399، نرخ سود بازار بین بانکی در راستا کاهش قرار گرفت

به گزارش روابط عمومی بانک مرکزی، نرخ سود موزون بازار بین بانکی در ابتدای آبان ماه سال جاری معادل 23.2 درصد بود؛ با توجه به بالا بودن این نرخ نسبت به نرخ سود سیاستی مشخص شده و همچنین فراتر رفتن آن نسبت به نرخ سود سقف دالان (22 درصد)، در آبان ماه سال جاری 4 نوبت عملیات بازار باز هفتگی با هدف تزریق نقدینگی به بازار بین بانکی و هدایت نرخ سود به سمت نرخ سود هدف انجام شد.

عملیات اول به صورت خرید قطعی اوراق بدهی دولتی بود که طی آن 111.5 هزار میلیارد ریال اوراق از دو بانک خریداری شد که البته 107.5 هزار میلیارد ریال از آن به یک بانک اختصاص داشت و به منظور ساماندهی اضافه برداشت این بانک انجام شد. سه عملیات بعدی در قالب توافق بازخرید صورت گرفت که حجم معاملات در آنها به ترتیب 9.8، 26.7 و 37.5 هزار میلیارد ریال بوده است.

ذکر این نکته ضروری است که کل معاملات مربوط به عملیات بازار باز با استفاده از توافق بازخرید در حدود 74 هزار میلیارد ریال با سررسید 14 روزه بوده که مانده آن در خاتمه آبان ماه 62.2 هزار میلیارد ریال است.

با ما همراه باشید و درباره بهترین بانک های کانادا بیشتر بدانید.

در آبان ماه سال جاری در 8 روز، چهار بانک برای دریافت اعتبار قاعده مند در نرخ سقف دالان (22 درصد) به بانک مرکزی مراجعه کردند که مبالغ درخواستی در همان روز در قالب توافق بازخرید به بانک های متقاضی اعطا شد. اعتبارگیری قاعده مند بانک های مورد اشاره در آبان ماه سال جاری در حدود 94.2 هزار میلیارد ریال بوده است که مانده آن در خاتمه ماه یاد شده بالغ بر 11.9 هزار میلیارد ریال است. به این ترتیب کل مانده تزریق ذخایر بانک مرکزی -با توافق بازخرید- در بازار بین بانکی در خاتمه آبان ماه سال جاری 74.1 هزار میلیارد ریال بوده است.

همانگونه که در نمودار زیر مشخص است، به دنبال عملیات اجرا شده در بازار بین بانکی نرخ سود در این بازار از 8 تا 29 آبان ماه در مسیری نزولی از 23.2 درصد به 21.6 درصد کاهش یافته و در ششم آذرماه به 20.7 درصد رسیده است. ذکر این نکته ضروری است که عملیات بازار باز در هفته های آینده به گونه ای تداوم خواهد داشت که نرخ سود بازار به نرخ سود سیاستی نزدیک تر و نوسانات نرخ بازار محدودتر شود.

منبع: شفقنا اقتصادی
انتشار: 11 دی 1399 بروزرسانی: 31 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1466

به "بانک مرکزی، گزارش عملیات بازار در آبان ماه 1399، نرخ سود بازار بین بانکی در راستا کاهش قرار گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بانک مرکزی، گزارش عملیات بازار در آبان ماه 1399، نرخ سود بازار بین بانکی در راستا کاهش قرار گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید