بازرس سیگار: خروج مقاطعه کاران می تواند برای ارتش افغانستان ویرانگر باشد

به گزارش 10 از 10، بازرس ویژه آمریکا برای بازسازی افغانستان (سیگار) تاکید نمود، خروج هزاران مقاطعه کار دفاعی خارجی از افغانستان می تواند برای نیروهای افغان ویرانگرتر از خروج سربازان آمریکایی باشد.

بازرس سیگار: خروج مقاطعه کاران می تواند برای ارتش افغانستان ویرانگر باشد

به گزارش خبرنگاران، به نقل از شبکه بی بی سی، براساس توافقی که آمریکا سال پیش با طالبان به آن دست یافت قرار است نیروهای آمریکایی و پرسنل غیردیپلماتیک از جمله مقاطعه کاران نظامی، افغانستان را تا اول ماه مه ترک نمایند. این توافق 29 فوریه 2020 میان طالبان و دولت سابق آمریکا امضا شد.

جان سوپکو، بازرس ویژه آمریکا در یک نشست مجازی در اندیشکده مرکز مطالعات استراتژیک و بین المللی در واشنگتن گفت: تا ماه اکتبر بیش از 18 هزار مقاطعه کار از جمله شش هزار آمریکایی و هفت هزار مقاطعه کار کشورهای ثالث در افغانستان فعال بودند.

وی اضافه نمود: همه نگاه ها به این موضوع معطوف است که آیا جو بایدن، رئیس جمهوری کنونی آمریکا 2500 سرباز باقی مانده آمریکایی را از افغانستان خارج خواهد نمود یا نه؛ به همین دلیل خروج مقاطعه کاران عمدتا نادیده گرفته می گردد.

سوپکو تاکید نمود: خروج مقاطعه کاران می تواند برای کارآیی نیروهای امنیتی افغان از خروج نیروهای باقی مانده آمریکایی ویرانگرتر باشد.

وی اضافه نمود: دولت افغانستان تکیه سنگینی بر این مقاطعه کاران خارجی و آموزش دهندگان دارد که کار 40 درصد آنها نگهداری از تجهیزات، مدیریت زنجیره تدارکات یا آموزش پرسنل امنیتی افغانستان در زمینه تجهیزات پیشرفته است.

این مقام اظهار کرد: برای مثال مقاطعه کاران صددرصد کار نگهداری از هلی کوپترهای بلک هاوک نیروی هوایی افغانستان و هواپیماهای ترابری سی-130 را انجام می دهند و یک ارزیابی تازه توسط پنتاگون نشان داده که بدون آنها هیچ یک از هواپیماهای ارتش افغانستان برای بیش از چند ماه عملیاتی نمی مانند.

سوپکو هشدار داد: کمبود پرسنل آموزش دیده و خروج سربازان آمریکایی و پیمانکاران تاثیری منفی بر نیروهای امنیتی افغانستان خواهد داشت، دولت افغانستان را تهدید خواهد نمود و در صورت بی ثباتی بیشتر افغانستان منافع ملی آمریکا را به خطر خواهد انداخت.

این در حالی است که باب مِنندز، رئیس دموکرات کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا اخیرا گفت، دولت بایدن شاید مجبور به تجدید نظر در ضرب الاجل اول ماه مه برای خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان باشد چون طالبان به تعهدات خود براساس توافق 2020 دوحه عمل نمی کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 12 فروردین 1400 بروزرسانی: 12 فروردین 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1638

به "بازرس سیگار: خروج مقاطعه کاران می تواند برای ارتش افغانستان ویرانگر باشد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازرس سیگار: خروج مقاطعه کاران می تواند برای ارتش افغانستان ویرانگر باشد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید