اوراق تسهیلات مسکن دوباره گران شد

به گزارش 10 از 10، خبرنگاران: اگرچه یک مقام مسئول اقدام معامله گران بورس در خرید اوراق تسه برای سرمایه گذاری را اشتباه خوانده بود اما با اوج گیری بازار سرمایه، قیمت این اوراق باز هم با افزایش همراه شد.

اوراق تسهیلات مسکن دوباره گران شد

جهت دریافت خدمات قیمت درب ضد سرقت فلزی با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین درب ضد سرقت ایرانی و خارجی میباشد.

به گزارش 10 از 10 به نقل از مهر، قیمت اوراق تسهیلات مسکن، در معاملات امروز سه شنبه 3 تیر فرابورس با افزایش نسبت به روزهای گذشته روبرو بود. به گونه ای که تقریباً همه نمادهای معاملاتی زیرمجموعه اوراق گواهی حق تقدم تسهیلات مسکن در تابلوی امروز معاملات، سبزپوش بودند.

در این معاملات، قیمت اوراق تسهیلات مسکن در بیشتر نمادهای معاملاتی تسه، به بالای 60 هزار تومان رسید و در تعدادی نیز بین 57 تا 59 هزار تومان در نوسان بود؛ این در حالی است که از امروز اوراق تسهیلات مسکن صادره در خرداد ماه سال جاری (تسه 9903) وارد بازار شد که معمولاً انتشار اوراق تازه، بازار این برگه ها را با افزایش عرضه و کاهش قیمت روبرو می نماید.

با این حال امروز کمی بیش از 38 هزار برگه تسه 9903 (اوراق مسکن خرداد سال جاری) به فروش رسید در حالی که در نیمه نخست خرداد سال جاری که قیمت اوراق تسهیلات مسکن به نزدیک 88 هزار تومان رسیده بود، تعداد فروش برگه های تازه انتشار یافته متعلق به اردیبهشت 99 (تسه 9902)، به روزانه 100 تا 150 هزار برگه می رسید.

صابر عسگرپور مدیر امور اقتصادی بانک عامل بخش مسکن نیز هفته گذشته همزمان با کاهش قیمت اوراق تسهیلات مسکن از 88 به دامنه 50 هزار تومان، علت افزایش قیمت این برگه ها را اشتباه سرمایه گذاران غیر حرفه ای در بورس مطرح کرد و اضافه کرد: این سرمایه گذاران به دلیل عدم اطلاع از محدودیت های خرید و فروش اوراق تسهیلات، به دلیل ایجاد هیجان در معاملات، وارد چرخه خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن شدند که به دلیل افزایش تقاضای خرید، افزایش قیمت ها نیز به وقوع پیوست. ضمن اینکه انباشت تقاضای دریافت تسهیلات مسکن در ماه های کرونایی که بازار مسکن را به تعطیلی کشانده بود، یکی دیگر از دلایل افزایش قیمت مسکن برگه های تسه در نیمه نخست خرداد ماه بود.

به نظر می رسد در این روزها نیز که افزایش ارزش معاملات در بازار سرمایه مرتباً در حال رکورد زنی است، بعضی خریداران هیجانی و غیر حرفه ای به سمت خرید اوراق تسهیلات مسکن متمایل شده اند که باید بدانند تسه جای سرمایه گذاری و بازدهی نیست. بلکه ابزاری برای خرید زمان پس انداز منابع اقتصادی در بانک عامل بخش مسکن و دریافت تسهیلات مسکن است.

همین موضوع سبب شد تا بار دیگر قیمت اوراق از کانال 50 هزار تومان صعود نموده و وارد دامنه قیمتی 60 هزار تومانی گردد. میانگین قیمت 4 نماد تسه، 64 هزار تومان، 13 نماد 63 هزار تومان، 11 نماد نیز 61 تا 62 هزار تومان بود. در سه نماد تسه نیز سقف دامنه نوسان (مثبت 5 درصد) ثبت شد و در بیشتر نمادها نیز دامنه نوسان بین 4 تا 5 درصد بود. سه نماد تسه نیز بین 65 تا 67 هزار تومان به فروش رفت.

پرفروش ترین نماد نیز تسه 9902 (اوراق تسهیلات مسکن صادره در اردیبهشت سال جاری) با 57 هزار برگه در معاملات امروز بود. همین نماد توانست بیشترین تعداد معاملات را با 2 هزار و 11 فقره معامله، به خود اختصاص دهد. ضمن اینکه بیشتر اوراق تسهیلات مسکن در نمادهای مختلف بین هزار تا 3 هزار برگه در هر نماد به فروش رسیدند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 تیر 1399 بروزرسانی: 19 تیر 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1110

به "اوراق تسهیلات مسکن دوباره گران شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اوراق تسهیلات مسکن دوباره گران شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید