اندیشکده، بازسازی وجهه آمریکا پس از خاتمه دولت ترامپ کاری پرزحمت و طولانی است

به گزارش 10 از 10، یک دیپلمات باسابقه آمریکایی با اشاره به نقشی که سیاست های دولت دونالد ترامپ در از بین رفتن وجهه این کشور در دنیا داشته، نوشت که کار پرزحمت احیای وجهه آمریکا باید از همان روز اتمام دولت ترامپ آغاز گردد.

اندیشکده، بازسازی وجهه آمریکا پس از خاتمه دولت ترامپ کاری پرزحمت و طولانی است

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. از طراحی پلن بازسازی تا اجرای جز به جز بازسازی منزل، ویلا و ساختمان اداری تخصص ماست.

کریستوفر هیل سفیر سابق و معاون وزیر امور خارجه آمریکا در امور شرق آسیا و اقیانوسیه در سال های 2005 الی 2009 و استاد دانشگاه دنور و عضو اندیشکده آمریکایی کارنگی در مقاله ای که در وبسایت فارین افرز منتشر شد، نوشت: هنوز 5 ماه تا انتخابات ریاست جمهوری 2020 آمریکا باقی مانده است. هر اتفاقی می تواند پیش آید اما فرایند نظرسنجی ها بطور فزاینده ای نشان دهنده این است که ریاست دونالد ترامپ که به نظر از دید بعضی امری ابدی است، می تواند به انتها خود ختم گردد.

به نوشته این دیپلمات، در صورتی که دولت ترامپ صندلی خود را در واشنگتن از دست دهد، رئیسی که پس از او سرکار می آید وظایف و امور سختی در پیش رو خواهد داشت. این کشور باید به رعایت ارزش ها، حاکمیت قانون و نقش حیاتی ای که زمانی در دنیا ایفا می کرد، بازگردد.

این کارشناس این کار را سخت و طولانی خوانده و می نویسد: وقتی ترامپ از کاخ سفید برود، کشور دوست و تحسین نماینده ای در خارج از مرزها برای آمریکا باقی نگذاشته است و عده ای از شخصیت هایی که با دیدگاه ناعادلانه و خودپسندانه رئیس جمهوری آمریکا همراه بودند را باخود می برد. کسی که در هر جنبه ای از مسائل داخلی گرفته تا خارجی، زخم برجای گذاشته است.

بنا بر این گزارش، در زمان ترامپ نهادهای حاکمیتی در داخل آمریکا از بین رفتند و بسیاری از کارمندان لایق با تخصص های فراوان در حوزه های مختلف کنار گذاشته شدند و بعید است که تمایلی برای بازگشت به دولت داشته باشند. اگر بایدن به ریاست جمهوری آمریکا انتخاب گردد، ضروری است که نسل جدیدی را در آمریکا شکوفا کند که وظیفه مهم احیای حاکمیت قانون و دفاع از مفهوم و معنی دولت را برای مردم و بخاطر مردم به انجام رسانند.

به نوشته وی، دولت بعدی آمریکا علاوه بر این امور سخت، وظیفه احیای اعتماد به خدمات عمومی را برعهده خواهد داشت و این کار تنها با تقویت نهادهایی صورت نمی گیرد که افراد مجری این وظایف دربرابر فشارهای سیاسی حمایت می نمایند، بلکه این کار با گماشتن بازرسان کل و افرادی صورت می گیرد که به قانون اساسی و سوگندی که یادکرده اند، پایبند هستند و نه کسانی که خود را پایبند به آدم های رئیس جمهور بدانند. ضمن این که وی باید اعتماد کشورها به آمریکایی را احیاء کند که در درون خود درباره نقشی که آمریکا باید در خارج این کشور ایفاء کند، دچار تفرقه و اختلاف بنیادی هستند.

در ادامه این گزارش با انتقاد از رویکرد سیاست خارجی دولت ترامپ آمده است: دولت ترامپ به سیاست خارجی آمریکا صدمه زد و این امر نه تنها بخاطر نوع انتصاباتش بود بلکه بخاطر رویکردی بود که نقش آمریکا در دنیا را بیش از اندازه قلمداد می کرد. برای درست کردن این فرایند، دولت بعدی باید پیش از در نظر دریافت اولویت ها برای یک منطقه خاص یا موضوع خاص، به مسائل اساسی راهبرد کلان آمریکا برگردد.

به نوشته کریستوفر هیل، تحت مدیریت ترامپ، آمریکا دنیا را به تنهایی و به سمت سرنوشتی نامعلوم راهنمایی می کرد بدون اینکه همپیمانان را در این راه همراه کند.

نگارنده این مقاله در عین حال از دولت بعدی آمریکا می خواهد که با دوستان و شرکای همفکر و هم راستای خود و حتی با رقبایی که به نظام دنیای پایبند هستند و به آن احترام می گذارند، همکاری کند.

با این حال این کارشناس اعتراف می نماید که مسئله یکجانبه گرایی آمریکا مسئله ای مربوط به قبل از دولت ترامپ و زمانی است که با فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و ظهور آمریکا به عنوان تنها ابر قدرت دنیا، دولتمردان آمریکا گمان می کردند که می توانند در بازسازی دنیا به حداکثر خواسته های خود برسند... اکنون شمار فزاینده ای از کشورها هستند که حمایتشان به قوانین و معیارهای بین الملل رو به کاهش است.

در این گزارش آمده است: آمریکا اگر تمایل دارد که خود را به عنوان نمونه و الگوی مثبت برای دیگر کشورها نشان دهد در ابتدا باید نهادهای داخلی خود را تقویت و بازسازی کند. علاوه بر این، دولت جدید آمریکا باید این وجهه ای که دولت ترامپ ساخته درباره این که واشنگتن رابطه بهتری با کشورهای دیکتاتوری دارد تا با کشورهای دارای دموکراسی را اصلاح کند. به عنوان مثال به نظر می رسد که واشنگتن به کره شمالی نزدیک تر است تا کره جنوبی. آمریکا نمی تواند با کشورهایی که اشتراکی با ارزش های آمریکایی ندارند، تعامل نداشته باشد.

در انتهای این گزارش آمده است: ترامپ بطور مرتب نشان داده که در انتخاب خردمندانه میان اهرم های نظامی و اهرم دیپلماتیک ناتوان است. مثلا درباره کره شمالی تهدید نظامی می نماید اما بیشتر از دیپلماسی استفاده می نماید ولی درباره ایران هیچ کاری در زمینه دیپلماسی انجام نمی دهد. اقدام نظامی و دیپلماسی ابزارهای جدی برای حصول نتیجه هستند و باید با دقت به مردم آمریکا شرح داده شوند نه با استفاده از پیغام توییتری.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 6 تیر 1399 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1083

به "اندیشکده، بازسازی وجهه آمریکا پس از خاتمه دولت ترامپ کاری پرزحمت و طولانی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اندیشکده، بازسازی وجهه آمریکا پس از خاتمه دولت ترامپ کاری پرزحمت و طولانی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید