اعطای امتیازات بیشتر به اسکاتلند در صورت عدم جدایی از انگلیس

به گزارش 10 از 10، خبرنگاران: احزاب انگلیس با هدف جلوگیری از استقلال اسکاتلند، پیشنهاد اعطای امتیارات و اختیارات بیشتر به اسکاتلند را مطرح نموده اند.

اعطای امتیازات بیشتر به اسکاتلند در صورت عدم جدایی از انگلیس

برای دیدن بریتانیای کبیر با تور انگلیس همراه باشید.

به گزارش گروه بین الملل 10 از 10 به نقل از راشاتودی، احزاب سیاسی اصلی انگلیس اعلام نموده اند در صورتی که اسکاتلندی ها ماندن در بریتانیا را انتخاب کند خودمختاری بیشتری در زمینه مالیات و هزینه های رفاهی دریافت خواهد نمود. این پیشنهاد در حالی مطرح می گردد که کمتر از یک هفته دیگر به رفراندوم مردم اسکاتلند برای تصمیم گیری درباره ماندن یا جدا شدن از بریتانیا باقی مانده است.

گوردون براون نخست وزیر سابق انگلیس که روز دوشنبه در اسکاتلند صحبت می کرد گفت که قوانین جدید به اسکاتلند خودمختاری بیشتری اعطا خواهد نمود.

گوردون براون که همچنان عضو مجلس انگلیس است نقش پیشرویی را در کمپین با یکدیگر بهتر است ایفا می نماید.

در پی اظهارات براون درباره اعطای امتیازات بیشتر به اسکاتلند، الکس سالموند نخست وزیر اسکاتلند گفت که این پیشنهادات امتیازات جدیدی ندارد.

وی در جمع 10 از 10 در ادینبرو، پایتخت اسکاتلند گفت: واقعا چیز جدیدی در این بسته جدید وجود ندارد. این پیشنهادات در واقع یک روکش، یک بسته بندی جدید و یک زمان بندی جدید درباره آن چیزی که در بهار اعلام نموده بودند، است.

سالموند ادامه داد: امروز روزی است که کمپین مخالفان جدایی اسکاتلند از بریتانیا، سقوط کردند.

در حالی که چند روزی بیشتر به برگزاری رفراندوم در اسکاتلند باقی نمانده است نمایندگان مجلس از دیوید کامرون نخست وزیر انگلیس درخواست کردند تا شخصا از ملکه الیزابت بخواهد تا در حمایت از اتحاد سخنرانی کند.

در حالی که ملکه الیزابت کوشش دارد تا درباره امور سیاسی نقشی خنثی داشته باشد اما بر اساس گزارش نشریه ساندی تایمز، وی نگرانی شدیدی از رفراندوم اسکاتلند داشته و خواهان ارائه گزارش روزانه درباره تحولات در این باره شده است.

تنها بیانیه رسمی که ملکه درباره رفراندوم استقلال اسکاتلند اعلام نموده در ماه می بوده و وی در آن موقع در مجمع عمومی کلیسای اسکاتلند گفت: در این سال مهمی که رفراندوم برگزار می گردد، ما دعا می کنیم که نتیجه هر آنچه که باشد، مردم با ایمان و مردم با حسن نیت برای ساحت اجتماعی خوب در اسکاتلند با یکدیگر همکاری می نمایند.

با وجود این سخنان اما منابع نزدیک به کاخ باکینگهام به روزنامه دیلی میل گفته اند که ملکه خواهان متحد ماندن بریتانیا بوده و رفراندوم آینده ممکن است وی را در وضعیت مبهمی درقبال سرزمین های شمال بریتانیا قرار دهد.

اد میلیبند رهبر حزب کار انگلیس نیز در دفاع از اتحاد صحبت نموده و روز سه شنبه از مردم در تمام شهرها و مناطق بریتانیا خواسته تا پرچم اسکاتلند را به اهتزاز در آورند تا یکی از آخرین کوشش انگلیسی ها در حمایت از باقی ماندن اسکاتلند در بریتانیا انجام گردد.

وی گفت: طی چند روز آینده ما از شهرها و روستاها در سرتاسر بریتانیا می خواهیم که یک پیغام به اسکاتلند بفرستند: با ما بمانید. می خواهیم پرچم اسکاتلند در سرتاسر کشور بر فراز ساختمان ها به اهتزاز در آیند.

همچنین پس از انتشار اخبار درباره پیشروی کمپین موافقان جدایی اسکاتلند از بریتانیا، ارزش پوند انگلیس رو به کاهش گذاشت.

بر اساس نتایج نظرسنجی مرکز YouGov که روز یکشنبه منتشر شده است، حمایت از جدایی اسکاتلند از انگلیس برای نخستین بار از مخالفان جدایی پیشی گرفته و 51 درصد از مردم اسکاتلند موافقت خود با جدایی را اعلام نموده اند.

کارشناسان معتقدند که افزایش ناگهانی قدرت کمپین موافقان جدایی اسکاتلند از بریتانیا می تواند ارزش پوند را به سراشیبی سقوط هدایت کند.

کیت جاکز رئیس مرکز تحقیق مبادله ارز گفت که بازارها تردید را دوست ندارند. تمرکز از هم اکنون به بعد بر روی نتایج نظرسنجی ها خواهد بود.

وی اضافه نمود: در صورتی که کمپین موافقان جدایی اسکاتلند پیروز شوند کاهش 3 تا 5 درصدی ارزش پوند تعجب آور نخواهد بود.

هفته گذشته پوند کاهشی ارزش 0.7 درصدی داشته و به 1.6492 دلار رسید. این کاهش ارزش پوند پس از آن روی داد که هفته پیش موسسه نظرسنجی YouGov بیان کرد که حمایت از جنبش موافقان جدایی اسکاتلند از بریتانیا به 47 درصد رسیده است.

هاوارد آرچر رئیس موسسه مالی انگلیس گفت: نظرسنجی اخیر فقط فشارها به پوند را افزایش می دهد.این هفته، هفته چالش آمیزی خواهد بود و دوشنبه احتمالا روزی سخت ویژه ای برای پوند باشد.

الیور هاوارد تحلیلگر بانک دویچه به سرمایه گذاران گفت: تاثیرات جدایی اسکاتلند بسیار زیاد خواهد بود. این موضوع در زمینه واحد پولی انگلیس می تواند منجر به بحران بی ثباتی در تمام سیستم بانکی انگلیس گردد.

وی اضافه نمود که این رفراندوم پتانسیل ایجاد تاخیر در بهبود اقتصاد انگلیسی می گردد.

با وجود هشدارها درباره مسائل احتمالی برای اسکاتلند در صورت جدایی، اما امیدهای زیادی درباره توانایی اسکاتلند پس از جدایی وجود دارد.

اوایل ماه جاری، نماینده سابق انگلیس در ناتو گفت که از جدایی اسکاتلند از انگلیس حمایت می نماید و این موضوع به اقتصاد، سیاست و جمعیت شناسی آن یاری خواهد نمود.

پ

منبع: تسنیم
انتشار: 10 آذر 1398 بروزرسانی: 27 فروردین 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 583

به "اعطای امتیازات بیشتر به اسکاتلند در صورت عدم جدایی از انگلیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعطای امتیازات بیشتر به اسکاتلند در صورت عدم جدایی از انگلیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید