اتحادیه اروپا: دیپلماسی در عالی ترین سطح برای احیای برجام جریان دارد

به گزارش 10 از 10، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا درباره آخرین شرایط مذاکرات وین گفت: دیپلماسی در عالی ترین سطح برای احیای برجام جریان دارد.

اتحادیه اروپا: دیپلماسی در عالی ترین سطح برای احیای برجام جریان دارد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، پیتر استانو سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا عصر امروز (پنجشنبه) در نشست خبری با رسانه های مستقر در بروکسل گفت: کوشش های دیپلماتیک در سطوح مختلف بین اعضای برجام، بین ما به عنوان هماهنگ نماینده و سایر مشارکت نمایندگان این توافق و همچنین با طرف آمریکایی جریان دارد، اما چون در میانه این فرایند بسیار حساس دیپلماتیک قرار داریم نمی توانم درباره جزئیات صحبت کنم.

سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در پاسخ به سئوالی درباره لغو تحریم ها علیه ایران هم گفت که این مساله باید از طرف آمریکایی پرسیده گردد اما ما وظیفه هماهنگ نماینده برجام را برعهده داریم و هرآنچه در نشست کمیسیون مشترک تصمیم گرفته می گردد با توافق اعضا صورت می گیرد.

نمایندگان کشورهای عضو برجام طی سه هفته گذشته در وین گردهم آمده تا در مورد فعال کردن این توافق و بازگشت احتاقتصادی آمریکا به آن رایزنی نمایند. کاخ سفید هم رابرت اقتصادی را به وین اعزام نموده تا به وسیله رایزنی با اعضای برجام ترتیباتی را برای بازگشت آمریکا به این توافق مسیریابی کند. جمهوری اسلامی ایران با توجه به خروج یکجانبه دولت ترامپ از توافق هسته ای هیچ ملاقاتی با طرف آمریکایی در وین نداشته است.

اعضای برجام تا به امروز چندین نشست در قالب کمیسیون مشترک برجام در وین تشکیل داده و در زمینه احیای توافق هسته ای پیشرفت هایی را به دست آورده اند. دور تازه نشست کمیسیون مشترک برجام سه شنبه گذشته با حضور هیأت های ایران و گروه 1+4 در گراندهتل وین برگزار گردید. در این جلسه حاضرین تصمیم به تسریع فرایند گفت وگوها گرفته و توافق شد فعالیت گروه های کارشناسی در دو حوزه لغو تحریم ها و هسته ای به صورت فشرده و سریع ادامه یابد.

همچنین تصمیم گرفته شد که گروه سوم با نام گروه کارشناسی ترتیبات اجرایی با هدف گفت وگو در مورد ترتیبات عملی مورد احتیاج برای اجرایی شدن لغو تحریم ها و سپس بازگشت آمریکا به برجام تشکیل گردد.

به گزارش ایرنا، روز گذشته دو کارگروه هسته ای و تحریم کار بر روی متون را ادامه داده و کارگروه کارشناسی ترتیبات اجرایی نیز برای نخستین بار تشکیل جلسه داد. همچنین نشست هایی به صورت دو و چندجانبه میان رییسان هیأت های مختلف ایران و 1+4 برگزار گردید.

قرار است گزارش کارگروه های کارشناسی به کمیسیون مشترک ارائه و در صورت احتیاج کمیسیون بار دیگر تشکیل جلسه دهد.

جمهوری اسلامی ایران که پس از خروج آمریکا از برجام گام هایی را تحت نظارت آژانس بین المللی انرژی اتمی در راستای کاهش تعهداتش تحت بند 36 این توافق برداشت تاکید دارد هنگامی به تعهدات برجامی خود بازخواهد گشت که آمریکا همه تحریم ها را در عمل و نه در حرف یا بر روی کاغذ، لغو کند و این لغو تحریم ها مورد راستی آزمایی ایران قرار گیرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 29 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 29 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1726

به "اتحادیه اروپا: دیپلماسی در عالی ترین سطح برای احیای برجام جریان دارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا: دیپلماسی در عالی ترین سطح برای احیای برجام جریان دارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید