اتحادیه اروپا برنامه ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد

به گزارش 10 از 10، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفت: این نهاد هیچ برنامه فوری برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد، اما با آنان مصاحبه خواهد نمود تا اطمینان یابد شهروندان اروپایی و افغانستانی که با اتحادیه اروپا همکاری نموده اند می توانند به سلامت از این کشور خارج شوند.

اتحادیه اروپا برنامه ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد

با ما سفر کنید و با تور اروپا از قاره سبز اروپا دیدن کنید و با دریافت خدمات ویزای شینگن از گردش به دور اروپا لذت ببرید.

به گزارش خبرنگاران، خبرگزاری آسوشیتدپرس گفت که جوسپ بورل پس از مذاکرات اضطراری وزیران امور خارجه اتحادیه اروپا، بر اهمیت آغاز مذاکرات با طالبان برای یاری به جلوگیری از دور نو خروج پناهجویان از افغانستان تأکید کرد.

وی گفت: ما باید با مسئولان در کابل - هر که باشند - در تماس باشیم. طالبان در جنگ پیروز شده اند، بنابراین باید با آنها مصاحبه کنیم. این مصاحبه باید بر ابزارهای جلوگیری از بازگشت تروریست های خارجی هم متمرکز باشد. موضوع، نه به رسمیت شناختن طالبان بلکه سر و کار داشتن با آنان است.

اتحادیه اروپا پس از تسلط طالبان به افغانستان، تصمیم گرفته یاری های توسعه ای به دولت افغانستان را متوقف کند؛ با این وجود بروکسل در حال آنالیز افزایش یاری های بشردوستانه است.

بورل گفت: تا زمانی که اوضاع برای ما روشن نگردد، هیچگونه یاری اقتصادی برای توسعه پرداخت نخواهد شد.

وی اضافه نمود: طالبان باید به قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل و حقوق بشر احترام بگذارند تا به این یاری ها دسترسی پیدا کند.

دیپلمات ارشد اتحادیه اروپا گفت که با توجه به تعداد آوارگان افغانستانی، خشکسالی جاری و آسیب های همه گیری کرونا یاری های بشردوستانه ادامه خواهد یافت و شاید هم افزایش یابد.

اتحادیه اروپا متعهد شده تا از سال 2021 تا 2024 میلادی حدود 1.2 میلیارد یورو به توسعه افغانستان اختصاص دهد.

بورل گفت: ما باید اطمینان یابیم که اوضاع سیاسی نوی که در افغانستان با بازگشت طالبان ایجاد شده است منجر به حرکت گسترده مهاجران به سمت اروپا نمی گردد.در این زمینه با کشورهای عبوری مصاحبه خواهد شد.

بعد از توافق فوریه 2020 آمریکا و طالبان و امضای توافقنامه صلح بین دو طرف، فرایند خروج نظامیان آمریکایی و متحدان این کشور از افغانستان آغاز شد. در هفته های اخیر طالبان پیروز به پیشروی در افغانستان و تصرف شهرهای مهم این کشور شد و توانست 24 مرداد و پس از سقوط دولت اشرف غنی وارد کابل گردد.

منبع: ایرنا

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1876

به "اتحادیه اروپا برنامه ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اتحادیه اروپا برنامه ای برای به رسمیت شناختن طالبان ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید