آیا کرونا برساخت اجتماعی در ایران است؟

به گزارش 10 از 10، کووید 19 به مثابه یک ویروس در حوزه مطالعاتی اپیدمیولوژیست ها است و من در باب ساختار این ویروس عصر پسا-جدید سخنی ندارم ولی کووید 19 به مثابه امر اجتماعی یک برساخت اجتماعی هم هست که از حیطه فهم جامعه پزشکی خارج است.

آیا کرونا برساخت اجتماعی در ایران است؟

البته جا انداختن این مسأله در ایران کار ساده ای نخواهد بود و احتیاج به کند و کاو جدی دارد. هنگامیکه می گوییم کرونا یک برساخت اجتماعی است دقیقاً منظورمان چیست؟

برساخت اجتماعی، مفهوم یا معنایی است که توسط یک جامعه به یک شیء یا رخداد داده می گردد و توسط نوعی تلقی افراد آن جامعه نسبت به نحوه مشاهده یا برخورد با آن رخداد اتخاذ می گردد.

به عبارت دیگر، کووید 19 به مثابه یک ویروس یک معنای اپیدمیولوژیک دارد ولی نحوه مواجهه جامعه ایرانی با این ویروس دیگر مسأله ای نیست که ویروس و ساختار ویروس معین و تحدید می نماید بلکه این عامل انسانی است که این ویروس را تبدیل به یک رخداد اجتماعی می نماید تا مردم نوع مواجهه شان با این ویروس شکل و ریخت و فرم متفاوتی بگیرد و تمامی توجه شان معطوف به آن بگردد، که وقتی توجه جامعه معطوف به آن شد آن دیگر ویروس نیست که ما درباره آن سخن می گوییم بل رخداد و واقعه ای است که عامل یا عوامل انسانی آن را به دال مرکزی جامعه تبدیل نموده اند و به نوعی ضمیر ناخودآگاه جمعی جامعه را، تو گویی، به تسخیر خود درآورده اند.

از نظر من، نحوه مدیریت کرونا در ایران برساختی است که احتیاج به فهم انتقادی دارد نه دستورالعمل های پزشکی. واقع امر این است که ایران جزو 10 کشور نخست مبتلایان به کرونا نیست ولی در 15 ماه اخیر تریبون ها شدیدترین تبلیغات ترس آور را به جان جامعه تزریق نموده و این همان ویروس به مثابه رخداد است نه ویروس به مثابه امر اپیدمیولوژیک. سخن اینجاست که دست اندرکاران چرا ویروس را تبدیل به رخدادی در جامعه نموده اند و جامعه را به حالت تعلیق درآورده اند؟ مشاهدات نشان می دهد که راه جلوگیری انتشار ویروس تعلیق جامعه و تزریق جنون تنهایی به مردم نیست و تداوم این کژ-سیاستگذاری معنایی جز انهدام جامعه ندارد.

راه حل عملی چیست؟ اولین گام اینکه پمپاژ تبلیغاتی را قطع کنیم و روان جامعه را مدیریت علمی کنیم. سپس ببینیم کشورهای دیگر در مواجهه با کووید 19 عملاً چه روش هایی اتخاذ کردند (به عنوان مثال، گام اول قرنطینه و گام دوم ایمنی همگانی و گام سوم بازگشایی تدریجی و گام چهارم واکسن و گام کنونی عادی سازی فضای انسانی) و سومین گام مهم پرهیز از سوء استفاده سیاسی برای ماندن در کورس قدرت.

*جامعه شناس

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1728

به "آیا کرونا برساخت اجتماعی در ایران است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا کرونا برساخت اجتماعی در ایران است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید