آیا تقویت پمپ آب کولر آبی امکان پذیر است؟

به گزارش 10 از 10، یکی از مهم ترین قسمت هایی که در دستگاه کولر آبی وجود دارد، پمپ آب آن است. نقش پمپ در خنک کردن باد کولر که به وسیله کانال­ به قسمت های داخلی ساختمان می رسد، اهمیت بسیار زیادی دارد و اگر پمپ آب کولر نباشد، این دستگاه نمی تواند خنکی به وجود بیاورد و فقط هوای بیرون را به محیط داخلی منتقل می نماید. حساسیت این قطعه الکترونیکی بسیار زیاد است و دلایل مختلفی می­ تواند باعث از کار افتادن یا سوختن پمپ کولر گردد.

آیا تقویت پمپ آب کولر آبی امکان پذیر است؟

به همین خاطر قصد داریم در این مقاله به آنالیز روش هایی بپردازیم که باعث تقویت پمپ آب کولر آبی شما می شوند. پس اگر شما هم در پی یک راه چاره برای افزایش بازدهی و تقویت پمپ کولر خود هستید، در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

نحوه کارکرد پمپ کولر آبی

کار پمپ آب کولر این است که آب موجود در کفی کولر را به سمت توزیع نماینده های سه ­راهی موجود در قسمت بالایی پوشال منتقل کند تا در نتیجه این فرایند، پوشال ها خیس شوند. سپس هوای گرمی که به پوشال ها برخورد می نماید، به دلیل وجود آب خنک تر شده و با چرخش پروانه، وارد کانال های کولر می گردد. درنهایت فضای داخلی ساختمان، هوای خنکی خواهد داشت.

نقش اصلی پمپ کولر آبی این است که محفظه کولر را خنک نگه ­می دارد و از داغ شدن موتور کولر در هنگام کار کردن جلوگیری می نماید. این نکته به این معنی است که اگر این پمپ کارایی لازم را نداشته باشد، می تواند باعث سوختن موتور و احتیاج به تعمیر کولر آبی گردد. تقسیم بندی انواع پمپ آب کولر نیز براساس اندازه توان آن در انتقال نیرو، نوع استاتور موجود بر روی آن و نیروی محرکه پمپ انجام می گردد.

بیشتر بخوانید: 6 دلیل داغ شدن موتور کولر آبی چیست؟

روش های تقویت پمپ آب کولر

برای تقویت پمپ آب در کولر روش های مختلفی وجود دارد. از جمله وجود آب به اندازه مناسب در داخل مخزن کولر، عدم وجود آب در داخل موتور پمپ آب، پاکسازی رسوبات موجود در داخل پروانه پمپ آب، تعویض پره های واتر پمپ کولر در زمان مناسب، انجام به موقع روغن­کاری پمپ آب کولر و تمیز بودن پوشال های کولر، که در ادامه هر کدام از این روش ها را آنالیز نموده و شرح می دهیم:

1. اطمینان از وجود آب در کولر به میزان کافی

برای این که پمپ آب کولر به ­درستی کار کند، حتما باید اندازه مناسبی از آب در مخزن کولر و کفی آن وجود داشته باشد. در صورتی که پمپ آب کولر خشک گردد، می تواند زمینه سوختگی و خرابی آن را نیز فراهم کند. به همین خاطر باید اندازه آب موجود در مخزن پمپ را آنالیز نموده و در صورت نبود آب در آن، دلیل را جستحو کنید.

عواملی مثل گرفتگی شلنگ آب کولر، وجود نشتی در شلنگ آب، عدم کارکرد صحیح سه ­راهی های مخصوص توزیع آب در کولر، وجود سوراخ در داخل مخزن کولر و… می توانند مانع از ورود آب به داخل پمپ آب کولر شوند. برای تقویت پمپ آب بهتر است این قطعات را آنالیز نموده و مسائل موجود در آن را برطرف کنید. علاوه بر این اندازه فشار زیاد آب شهری و قطع شدن آبی که وارد پمپ کولر می گردد، می تواند باعث خشک ماندن پمپ شده و در نهایت کارکرد آن را مختل کند.

2. ممانعت از نفوذ آب به داخل موتور پمپ کولر آبی

پمپ آب کولر حتما باید در داخل آب قرار بگیرد اما آب نباید به داخل موتور پمپ نفوذ کند. بعلاوه موتور باید در قسمتی از پمپ نصب گردد که خیس نگردد. موتور های موجود در بازار معمولاً به­ صورت مناسب عایق بندی نمی شوند و نصب اشتباه آن باعث می گردد که آب به داخل موتور نفوذ کند و پمپ بسوزد.

علاوه بر این زمانی که اندازه سختی آب زیاد باشد و جهت لوله های رساندن و راهنمایی آب به سمت پوشال ها مسدود گردد، می­ تواند باعث نفوذ آب به داخل موتور پمپ کولر آبی شده و کارکرد آن را با مشکل روبرو کند. به همین خاطر برای تقویت پمپ آب کولر باید از نرسیدن آب به داخل موتور آن اطمینان حاصل کنید.

3. پاکسازی رسوبات موجود در داخل پروانه پمپ آب

یکی دیگر از روش هایی که برای تقویت پمپ کولر کاربردی است، پاکسازی رسوبات موجود در پروانه پمپ محسوب می گردد. هنگامی که کف مخزن تمیز نباشد و رسوبات در آن جمع گردد، چرخش پروانه می ­تواند رسوبات را وارد پمپ آب کولر کند. این رسوبات به مرور زمان با پمپاژ آب وارد پروانه پمپ می شوند و از چرخش پره ها جلوگیری می نمایند. درنهایت این پروانه ها به دلیل وجود رسوبات امکان چرخش درست را نداشته و به پمپ آب فشار می ­آید که در ادامه می تواند باعث سوختن آن گردد.

به همین خاطر حتماً باید کفی کولر از وجود رسوبات و گرد و خاک اضافی پاکسازی شده و هر نوع جسم اضافی از داخل آن برداشته گردد. این پاکسازی باعث می گردد تا پمپ آب کولر درست کار کند و بعلاوه مانع بروز سوختگی در پمپ گردد. یک روش مناسب برای کارکرد بهتر پروانه این است که از یک توری در قسمت زیرین پمپ استفاده و هر چند وقت یک­بار آن را به­ طور مرتب تعویض کنید تا مانع از ورود رسوبات و اجسام به کفی کولر شوید.

مطالعه بیشتر: 8 دلیل کار نکردن پمپ کولر آبی

4. تعویض واتر پمپ کولر در زمان مناسب

پره های موجود در واتر پمپ کولر جنس پلاستیکی دارند و به­ صورت سه یا چهار پره ساخته می شوند. به دلیل استفاده مکرر از کولر، این پره ها در طول زمان از بین می فرایند و نبود آن ها باعث می گردد تا کارکرد پمپ آب با اختلال روبه رو گردد. در نتیجه باید پره های واتر پمپ را در زمان مناسب تعویض کنید تا علاوه بر تقویت پمپ آب کولر، به کارکرد درست آن نیز یاری کنید. این پره ها در بازار وجود دارند و به ­صورت جداگانه به فروش می رسند.

برای تعمیر کولر آبی از برترین متخصصین شهر خود قیمت بگیرید.

محاسبه قیمت برای شما

5. انجام به موقع روغنکاری پمپ آب کولر

روغن­کاری واتر پمپ موجود در کولر می تواند زمینه ایجاد اصطکاک مابین قطعات داخلی دستگاه و وجود فشار اضافی ناشی از کارکرد مداوم بر روی آن را کاهش دهد. به همین خاطر باید تمام قسمت های پمپ آب کولر به­ صورت مرتب و هر چند وقت یک­بار روغن­ کاری شوند تا بتوانند کارکرد درستی داشته باشند.

روغن­کاری پمپ کولر آبی باید با توجه به نوع موتور آن انجام گردد. موتور پمپ کولر آبی دارای 2 دسته است که یک نوع آن موتور قطب چاک دار و استاتور تک بوبین و دیگری موتور قطب چاک دار و استاتور دو ­بالشتکی است. در نتیجه هنگام روغن­ کاری باید قطعات داخلی پمپ به طور کامل باز شده و تمام بخش های بلبرینگ­ دار و محور هایشان، براساس نوع موتور روغن­ کاری شوند.

6. تمیز کردن پوشال های کولر آبی

یکی از روش های دیگری که برای تقویت کردن پمپ آب کولر آبی استفاده می گردد، تمیز کردن پوشال های کولر است. هنگامی که پوشال های کولر در طولانی مدت کثیف شوند، می توانند به پمپ آسیب بزنند و حتی آن را دچار سوختگی نمایند. هنگامی که آب به وسیله سه­راهی های مخصوص توزیع بر روی پوشال های کولر می ریزد، کثیف بودن این پوشال ها آلودگی آن را به کفی کولر برمی گردانند و در نتیجه، حرکت پروانه پمپ آب کولر را مسدود می نمایند. فشاری که در این شرایط به پمپ آب کولر می آید، باعث خرابی و سوختگی آن خواهد شد. به همین خاطر بهتر است حداقل سالی یک­بار پوشال­ های کثیف را با پوشال های تازه تعویض کنید.

افزایش قدرت کارکرد و تقویت پمپ کولر آبی

همان طور که می دانید، پمپ آب یکی از قطعات تشکیل دهنده کولر آبی است و علاوه بر قطعات داخلی پمپ، کارکرد صحیح قسمت های دیگر کولر نیز در تقویت پمپ کولر مؤثر هستند. راه چاره های ساده­ای برای بیشتر شدن اندازه توان کولر های آبی وجود دارد که به­ راحتی قابل انجام هستند. کانال کشی کولر از کوتاه ترین جهت، عدم استفاده مداوم کولر، نصب سایه بان بر روی کولر و بستن دریچه های اضافی آن، می توانند علاوه بر تقویت پمپ آب، باعث افزایش توان کلی کولر نیز بشوند.

بیشتر بخوانید: کولر گازی بهتر است یا کولر آبی؟

نتیجه گیری

پمپ آب کولر آبی یکی از قطعات بسیار مهم در کولر ها است که حساسیت زیادی دارد و کارکرد آن به ­سادگی و با عدم سرویس به­ موقع می تواند دچار اختلال گردد. بعلاوه این قطعه نسبت به قسمت های دیگر کولر با خرابی بیشتری همراه است. پمپ کولر آبی برای آغاز به کار از یک کلید جداگانه برخوردار است؛ به همین خاطر باید قبل از راه اندازی کولر، کلید پمپ را بزنید و از کارکرد صحیح آن مطمئن شوید.

در صورت وجود هر نوع مشکل در پمپ کولر آبی آن را برطرف نموده و تمام روش های گفته شده برای تقویت پمپ آب کولر را آنالیز کنید. پس از کنترل عوامل گفته شده، پمپ آب کولر از کارکرد صحیح برخوردار خواهد بود و از اختلالات مختلف در امان است. سپس شما می­ توانید کولر خود را با خیال راحت راه ­اندازی کنید. بعلاوه انجام سرویس مرتب کولر و پمپ، از مسائل احتمالی بعدی جلوگیری خواهد نمود. امیدواریم که از مطالعه این مقاله از مجله خبرنگاران بهره برده باشید.

منبع: آچاره
انتشار: 3 شهریور 1401 بروزرسانی: 3 شهریور 1401 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 2240

به "آیا تقویت پمپ آب کولر آبی امکان پذیر است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا تقویت پمپ آب کولر آبی امکان پذیر است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید