آموزش نگهداری از تراریوم کاکتوس

به گزارش 10 از 10، تراریوم کاکتوس (terrarium)، آموزش نگهداری از تراریوم کاکتوس، ساخت تراریوم کاکتوس، نگهداری از گیاهان مناسب تراریوم

آموزش نگهداری از تراریوم کاکتوس

خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - کاکتوس گیاهی است از تیره کاکتوسیان ( Cactaceae) تیره ای از میخک سانان که اغلب خاردار و گوشتی هستند. این گیاهان به دلیل استقامتی که در برابر شرایط محیطی از خود نشان می دهند در ساخت تراریوم ها بسیار مورد استفاده قرار میگیرند.

تراریوم کاکتوس

برای نگهداری این نوع تراریوم ها باید به موارد زیر توجه داشته باشید:

نور تراریوم کاکتوس

گیاهان گوشتی احتیاج به حدود 6 تا 8ساعت نور مستقیم در روز دارند. در غیر اینصورت گیاهان شما دراز وعلفی شده و شکل زشتی پیدا مینمایند .

در صورتی که این نور را به وسیله آفتاب تامین می کنید دقت کنید که دمای تراریوم بیش از حد بالا نرود چون موجب پخته شدن و سوختگی گیاه می گردد. اگر گیاهان را جلوی پنجره قرار می دهید به دلیل خاصیت نورگرایی گیاه پس از مدتی گیاه به سمت نور خم می گردد. برای جلوگیری از این مورد هر 5 روز گیاهتان را 90 درجه بچرخانید .

در صورتی که می خواهید از نورهای مصنوعی فلورسنت بهره ببرید پیشنهاد می گردد فاصله چراغ تا گیاه از حدود 40 سانتیمتر تجاوز نکند. توجه کنید که اگر از نور مصنوعی استفاده می کنید مشکل بالا رفتن دما در تراریوم وجود ندارد بنابراین می توانید و بهتر است مدت بیشتری به تراریوم نوردهی کنید .

توجه داشته باشید که در روزهای پاییز و زمستان که این مقدار نور از خورشید تامین نمی گردد کمبود نور را با روش مصنوعی تامین کنید.

آبیاری تراریوم کاکتوس

در آبیاری تراریوم کاکتوس به هیچ عنوان نباید زیاده روی کرد . در حالت عادی هر دو هفته یک بار آبیاری کافی می باشد .

اگر خاک لایه زیری تراریوم از سنگ ها تشکیل شده باشد به مقداری آب داده گردد که از لایه زیری آب بالاتر نایستد . زیاده روی در آبیاری تراریوم کاکتوس باعث می گردد که ریشه کاکتوس ها و ساکولنت های داخل آن فرسوده شوند و کم کم گیاهان نابود شوند ، به همین دلیل بهترین روش برای از بین بردن کاکتوس آبیاری زیاد است. در فاصله بین دو آبیاری حتما صبر کنید تا خاک کل تراریوم حتی خاک لایه زیرین خشک گردد . برخی از تراریوم ها که در کف دارای سوراخ می باشند مثل گلدان عمل می نمایند و خاک آن ها زودتر خشک می گردد پس به تراریوم هایی که کف آن ها سوراخ هست بیشتر می بایست آب داد .

کود دهی تراریوم کاکتوس

کود دهی را حداقل تا 6 ماه اول انجام نبایست انجام داد. بعد از آن هر ماه یکبار کود بدهید.

نگهداری از سایر گیاهان تراریومی

این گیاهان به ابیاری یک روز در میان یا هفته ای سه بار احتیاج دارند به این صورت که یک روز در میان خاک تراریوم را با اسپری (اب پاش) به طور کامل خیس کنید.بهتر است در تابستان ابیاری مقداری بیشتر و در زمستان مقداری کمتر گرددبه طور کلی هروقت خاک تراریوم را لمس نموده و احساس کردید خشک است ابیاری گردد. این گیاهان هم به دمای متوسط و نور غیر مستقیم (پشت پنجره یا جایی نزدیک به پنجره که نور افتاب مستقیما به ان نخورد ولی روشنایی داشته باشد) احتیاج دارند.

منبع: setare.com
انتشار: 26 اسفند 1399 بروزرسانی: 26 اسفند 1399 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 1607

به "آموزش نگهداری از تراریوم کاکتوس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آموزش نگهداری از تراریوم کاکتوس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید