آجرهای بازار حضرتی تاریخ تهران را ثبت کردند

به گزارش 10 از 10، سرپرست تیم کاوش در بازار حضرتی تهران با اشاره به اعلامِ نتایج سالیابی نمونه های آزمایشگاهی کاوش باستان شناسی در این محوطه تاریخی معتقد است که با رسیدن به این نتایج به نظر می رسد جدول گاهنگاری درباره تاریخ تهران در حال تکمیل شدن است.

آجرهای بازار حضرتی تاریخ تهران را ثبت کردند

جهت دریافت مشاوره خدمات قیمت چاپ کاتالوگ ارزان از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

به گزارش خبرنگاران، پلاک 24 بازار حضرتی تهران، مغازه اسباب بازی فروشی که از آبان سال گذشته به جای عروسک و اسباب بازی هایش، تاریخِ تهران را به نمایش گذاشته؛ از یک سال قبل جایِ باستان شناسان شد تا با کاوش هایشان روی دیگری از تاریخِ باستان شناسیِ تهران را نشان دهند؛ جرزهای تاریخی از دوره صفوی و تکه سفال هایی از دوره های مختلف تاریخی.

و پایان بعد از یک سال، نتایج سالیابی یافته های به دست آمده اعلام شدند. نتایجی که بنا بر ادعای قدیر افروند - سرپرست کاوش در بازار حضرتی تهران - قدمت تهران را با پیش بینی های سال گذشته یعنی هفت هزار سال برابر می داند.

افروند - باستان شناس اداره کل میراث فرهنگی و گردشگری استان تهران و سرپرست کاوش باستان شناسی در بازار حضرتی تهران - در گفت وگو با خبرنگاران می گوید: نتایج سالیابی چهار نمونه از مواد فرهنگی ارایه شده به پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی اعلام شد و بار دیگر اهمیت یافته ها و دستاوردهای کاوش باستان شناسی در قلب تاریخی تهران را تایید کرد.

وی با بیان این که دو نکته مهم در نتایج کاوش باستان شناسی در ملک پلاک 24 بازار حضرتی مورد نظر بود، شرح می دهد: اهمیت ساختار معماری آجری (سازه موسوم به جرز یا پایه دروازه حضرت عبدالبزرگ) در کنار برج و باروی خشتی بزرگ قلعه صفوی تهران براساس نتیجه آزمایش ترمولومینسانس نمونه آجری به ابعاد 16 در 16 سانتیمتر از ترانشه یک، با قدمت حدود 560 سال پیش (50 +-) این ادعا را به قطعیت به اثبات رساند.

او اضافه می نماید: همچنین آجرِ دیگر به دست آمده از ترانشه یک این کارگاه به ابعاد 4 در 22 در 22 سانتیمتر قدمت 223 سال (20+-) را نشان می دهد.

این باستان شناس اما پیشینه پیش از تاریخی تهران را با توجه به نتایج به دست آمده و براساس یافته های سفالی ترانشه شماره هفت (VII) یا ترانشه های پیشرو مانند نمونه های به دست آمده در بازار صندوقسازان در سال 92 مربوط به حدود چهار هزارسال تا هزاره هفتم می داند.

افروند با تاکید بر این که نتایج آزمایشگاهی پژوهشکده حفاظت و مرمت آثار تاریخی برای قطعه سفال ساده پیش از تاریخی بدست آمده از عمق 390 سانتیمتری ترانشه شماره هفت (VII) نیز قدمت 6500 سال (570 +-) را مشخص نموده است، ادامه می دهد: این در حالی است که نمونه دوم یعنی قطعه سفال آجری رنگ ساده بدست آمده از عمق 290 سانتیمتری همان ترانشه هفت (VII) با قدمت 4320 سال (355+-) افق تازه ای از دوره های تاریخی تهران را فراروی باستان شناسی فلات مرکزی باز می نماید.

این باستان شناس با اعلام این نتایج بیان می نماید: در این شرایط معتقد هستم که جدول گاه نگاری ما درباره تهران در حال تکمیل شدن است، از دوره نو سنگی بدون سفال، و نوسنگی با سفال گرفته تا عصر مس سنگی (کلکولتیک) و تا امروز که عصر برنز (مفرغ) را رو نموده است، همچنین از سوی دیگر آثار ارزشمند به دست آمده توسط شادروان سیف الله کامبخش فرد در تپه های قیطریه از هزاره اول قبل از میلاد به دست آمد که با در کنار هم قرار دادن این پازل ها، اکنون معتقد هستم که جدول پیش از تاریخ تهران در حال تکمیل شدن است.

وی با اشاره به وجود دو مقوله تاریخ گذاری شده در این کاوش ها می گوید: یک مقوله به تاریخ قلعه شاه تهماسبی یا آن چه که در کتاب هفت اقلیم امین احمد رازی نوشته شده برمی شود؛ تهران در زمان فرمانفرمای ایران شاه تهماسب صفوی به زینب باره و زیور اسواق متحلی (متجلی) گشت، سمت شهریت یافت

سرپرست تیم کاوش در بازار حضرتی تهران، همچنین برج، بارو، جرز و پایه دروازه حضرت عبدالبزرگ در مکان مورد کاوش را به این بحث مرتبط می داند و ادامه می دهد: آن برج و باروی قلعه شاه تهماسبی، که قبل از آن یک تکه از باروی صفوی (در کنار دروازه محمدیه) بود، روی سطح زمین بود که متاسفانه اصلا به آن توجه نشده است، اما یافته های به دست آمده در خلال کاوش باستان شناسی، نشان دادند که ما می توانیم این آنالیز ها را ادامه دهیم، یعنی دنبال برج و باروی شهر تهران باشیم، برج و بارویی که مطمئن هستیم متعلق به دوره صفوی است.

او با تاکید بر این که یک بخش دیگرِ آن زیستگاه پیش از تاریخی یا دهکده پیش ازتاریخی با مرکزیت حدود چهارراه مولوی و میدان امین السلطان اتهران ست، بیان می نماید: با توجه به اطلاعاتِ کاوش هایی که دکتر اسماعیلی - باستان شناس - در سال 93 در چهارراه مولوی انجام داد، به نظر می رسد مرکز این زیستگاه و دهکده پیش از تاریخی در آن نقطه باشد. از سوی دیگر محتمل است شعاع و گستره این دهکده تا بازار صندوقسازان که سال 92 کاوش شد، ادامه داشته باشد. هر چند اکنون نمونه های تازه ای در بازار حضرتی پیدا نموده ایم.

افروند با تاکید بر اهمیت کاوش های اجرا شده در این بخش از بازار حضرتی، می گوید: از سال گذشته برای تبدیل این بخش از بازار حضرتی به سایت موزه باستان شناسی، به مسوولان درخواست دادم تا نخستین سایت موزه باستان شناسی تهران شکل بگیرد و دست کم آنالیز های این محوطه مانند کاوش های چهارراه مولوی به فراموشی سپرده نشوند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 3 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: 10az10.ir شناسه مطلب: 939

به "آجرهای بازار حضرتی تاریخ تهران را ثبت کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آجرهای بازار حضرتی تاریخ تهران را ثبت کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید